czwartek, 23 listopada 2017

Szybkozłącza niskociśnieniowe, ich rodzaje oraz zastosowanie

Szybkozłącza niskociśnieniowe są stosowane w niemal wszystkich gałęziach gospodarki i, w zależności od ich rodzaju, są przeznaczone do różnego typu cieczy, sprężonego powietrza oraz gazów. Złącza niskociśnieniowe to bardzo ważne elementy w systemach oraz instalacjach hydraulicznych.

Środowisko pracy


Szybkozłącza niskociśnieniowe pracują zazwyczaj w instalacjach, w których występuje ciśnienie w granicach kilkunastu, kilkudziesięciu bar. Najczęściej są one wykonane z mosiądzu chromowanego lub niklowanego, stopów aluminium a także ze stali nierdzewnej. Złącza niskociśnieniowe stosuje się głównie do zimnej i gorącej wody, wszelkich detergentów oraz chemikaliów, a więc w przemyśle spożywczym, chemicznym oraz farmaceutycznym.

Szybkozłącza niskociśnieniowe charakteryzują się wysoką wytrzymałością zarówno mechaniczną, jak i ciśnieniową, a także gwarantują szybki sposób połączenia przy zachowaniu wszelkich norm bezpieczeństwa.

Jednostronne i dwustronne


Spośród szybkozłączy niskociśnieniowych można wyróżnić złącza jednostronnie odcinające oraz dwustronnie odcinające. W pierwszym przypadku szybkozłączy zawór w gnieździe jest zamknięty w stanie rozłączonym. Takie złącza są obsługiwane jedną ręką oraz mają dużą wydajność przepływu przy niskim spadku ciśnienia. Złącze pracuje przy ciśnieniu od 0 do 35 bar oraz temperaturze od -15 do +200 stopni Celsjusza. Stosuje się je m.in. w technice medycznej, pomiarowej, regulacyjnej, w laboratoriach, w robotyce, narzędziach pneumatycznych czy tez systemach sprężonego powietrza.

W przypadku złącza dwustronnego zarówno zawór w gnieździe, jak i we wtyczce są zamknięte w stanie rozłączonym. Złącza tego rodzaju zapewniają wydajność przepływu w granicach od 300 do 7400 litrów na minutę. Złącza dwustronne pracują w temperaturze od -20 do +316 stopni Celsjusza oraz przy ciśnieniu od 0 do 250 bar.

Szybkozłącza niskociśnieniowe mają szerokie zastosowanie. Oto kilka przykładów wykorzystania złącza niskociśnieniowego:

  • instalacje podlewające i nawadniające w ogrodnictwie,
  • myjki z użyciem roztworów detergentów służące do czyszczenia urządzeń oraz wszelkiego rodzaju wyposażenia przemysłowego,
  • instalacje do czyszczenia sprzętu oraz zaplecza m.in. w sektorze spożywczym, gastronomicznym, w zakładach garmażeryjnych czy też piekarniach,
  • podłączenie systemu wody użytkowej, instalacji wody grzewczej i chłodzącej w przemyśle oraz w pojazdach, a także instalacji wody pitnej.


Szybkozłącza niskociśnieniowe umożliwiają szybkie, bezpieczne oraz wydajne łączenie ze sobą różnych przewodów oraz wyposażenia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz